Естетска хирургија и утицај на друштво: Где је граница?
Да ли је естетска хирургија постала превише нормализована? Како утиче на младе и перцепцију лепоте? Читајте наш анонимни осврт на ову актуелну тему.
Естетска хирургија и утицај на друштво: Где је граница?
Посматрајући тренутне трендове у свету и региону, лако се може приметити да су неке ствари које можда нису требало постати нормалне, постале широко прихваћене. Нарочито се то односи на естетску хирургију, ботокс, затезања, филере, импланте и сличне интервенције.
Утицај познатих личности на перцепцију лепоте
Највеће звезде данашњице радо иду под нож и пуне своје тело хемикалијама у покушају да спрече природни процес старења. Овај феномен значајно мења свест и перцепцију лепоте код младих, нарочито девојака, које имитирају своје идоле и подлежу различитим операцијама и манипулацијама како би пратиле тренд.
Пример "напућених уста" или такозваног "duck face" постао је екстремно популаран међу млађом популацијом, а овај тренд потиче из порно индустрије. Одређени типови жена популаризују овакве стандарде лепоте, како у нашем региону тако и на западу. У већини случајева, ради се о личностима сумњивог моралног карактера или такозваним "старлетама".
Двоструки стандарди у друштву
Читајући женске коментаре на форумима и друштвеним мрежама, лако се уочавају двоструки стандарди. Жене често жале и осуђују оне које су се подвргле естетским интервенцијама, али их потом бране када се ради о некој звезди коју лично цене. Ово је очигледно лицемерно.
Дакле, хируршки захвати и "сервирање лажи" је прихватљиво када се ради о некој познатој личности, али неприхватљиво када се ради о некој "конкуренцији". Где се повлачи та граница између прихватљивог и неприхватљивог?
Утицај на младе генерације
Кључно питање је: да ли бисте својој деци саветовали да се сечу и пуне хемикалијама зарад лажне перцепције лепоте? Многе девојчице и жене осећају да су неадекватне или да им нешто недостаје управо због утицаја који познате личности имају преко платформи као што су ТикТок и Инстаграм.
Ове платформе су препунене инфлуенсера са филтерима, филерима и другим сличним интервенцијама које утичу на самопоуздање младих. Млади људи виде све то и верују да су те особе стварно тако лепе, па покушавају да достигну тај ниво или се одлучују на сличне захвате.
Проблем нормализације неуздрживих стандарда
Поједине породице су имале значајан утицај на деградацију стандарда лепоте на западу, представљајући лажне идеале као нешто по чему треба тежити. Слична ситуација је и са билдерима и фитнес моделима који користе хемију, али то представљају као природан изглед.
Ово има озбиљан утицај на психичко здравље милиона људи који не могу да се такмиче са тим изгледом. Још више је забрињавајуће што се ово нормализује у сајбер простору, а клинци по теретанама почињу да користе стероиде и друге супстанце.
Где је граница?
Постоје случајеви када је естетска интервенција оправдана - због здравствених разлога, санације ожиљака или других стварних проблема. Међутим, оно што се данас форсира као "нормално" често представља болестан приступ сопственом изгледу и супротно је од правог улепшавања.
Свако носи одговорност за своје изборе, али питање је да ли су сви довољно информисани пре него што се одлуче на овакве интервенције. Посебно је забрињавајуће када су у питању млади који нису у потпуности способни да доносе такве одлуке, а често имају и родитеље који би им дозволили такве интервенције.
Закључак
Да ли бисте се одлучили на естетске интервенције да није било тренда и притиска друштва? Већина људи вероватно не би. Оно што је заиста важно је прихватити себе такве какви јесмо и не дозволити да нас лажни стандарди лепоте доведу до очајања.
Лепота није у савршенству, већ у аутентичности и самоприхватању. Пре него што се одлучите на било какве интервенције, добро размислите о правим мотивима иза те одлуке и потенцијалним дугорочним последицама.