Kondilomi: Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja
Sve što treba da znate o kondilomima - uzroci, dijagnostika, načini lečenja i prevencija HPV virusa. Kako prepoznati polne bradavice i šta učiniti ako ste zaraženi.
Kondilomi: Šta Treba Znati o HPV Virusu i Polnim Bradavicama
Šta su kondilomi?
Kondilomi, poznati i kao papilomi, polne bradavice ili virusne bradavice, predstavljaju neprijatnu virusnu infekciju koja se prenosi polnim putem. Uzrok njihovog nastanka je HPV (humani papiloma virus), koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože genitalnog regiona, vagine, anusa i penisa.
Postoji preko 80 identifikovanih tipova HPV virusa, od kojih neki mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući rak grlića materice. Najčešći uzročnici kondiloma su HPV tipovi 6 i 11, dok tipovi 16, 18, 31 i 45 mogu dovesti do malignih promena.
Kako se prenosi HPV virus?
HPV se prenosi seksualnim kontaktom, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Moguć je i vertikalni prenos sa majke na dete tokom porođaja, što može dovesti do laringealnih papiloma kod novorođenčeta. U retkim slučajevima, virus se može preneti i oralnim seksualnim odnosima.
Inkubacioni period (vreme od infekcije do pojave simptoma) može trajati od mesec dana do godinu dana. Važno je napomenuti da osoba koja je jednom zaražena HPV virusom može ostati njegov nosilac čitav život, iako se manifestacije u vidu bradavica mogu uspešno lečiti.
Simptomi i klinička slika
Kondilomi se najčešće javljaju u anogenitalnoj regiji. Kod muškaraca se obično nalaze na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa ili otvoru uretre. Kod žena se često pojavljuju na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, a ređe unutar vagine.
Ove tvorevine su obično mekane, izdužene, sa karfiolastom površinom beličaste ili ružičaste boje. U početku su male, ali mogu narasti i postati vrlo voluminozne. Moguće je i sekundarno inficiranje, maceracija i krvavljenje.
Dijagnoza i važnost drugog mišljenja
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, histoloških, ultrastrukturnih i imunoloških ispitivanja. Važno je naglasiti da je u mnogim slučajevima potrebno potražiti više stručnih mišljenja pre donošenja konačne dijagnoze i početka lečenja.
Postoje slučajevi gde su pacijenti dobili različite dijagnoze od različitih lekara - od kondiloma do polipoze koja nastaje zbog povećanog lučenja vaginalnog sekreta. Stoga, preporučuje se konsultacija sa više stručnjaka pre nego što se započne sa terapijom.
Metode lečenja kondiloma
Lečenje kondiloma je individualno i može biti dugotrajno i iscrpljujuće. Najčešći načini lečenja uključuju:
- Krioterapija - spaljivanje tečnim azotom, bezbolna metoda koja se ponavlja svaka 3-4 dana do nestanka bradavica
- Laser terapija - posebno efektna za unutrašnje kondilome (vaginalne i rektalne)
- Hirurško uklanjanje - za veće i upornije promene
- Topikalni preparati - kao što su 0,5% rastvor podofilotoxina, rastvori trihlorsirćetne kiseline ili 5-fluoracil krema
Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo manifestacije HPV virusa, a ne i sam virus. Tokom lečenja se preporučuje apstinencija od polnih odnosa kako bi se sprečilo širenje infekcije.
Kondilomi tokom trudnoće
Kondilomi se često javljaju kod trudnica i tada pokazuju ubrzano širenje zbog pada imuniteta. Lečenje mora da se sprovodi tokom cele trudnoće, a najčešće se koristi laserska vaporizacija. Ukoliko se radi o izraženim promenama na grliću materice, laserska vaporizacija se obično izvodi 15-20 dana pre termina porođaja.
Prevencija: HPV vakcine
U Srbiju je pre nekoliko godina stigla vakcina protiv HPV virusa koje najčešće izazivaju rak grlića materice. Vakcina se daje u tri doze, a cena po dozi iznosi oko 150 evra. Najveći efekat ima kod devojaka u dobi od 9 do 26 godina, pre stupanja u seksualne odnose.
Ove vakcine deluju na kancerogene tipove HPV virusa i blokiraju njihovu sposobnost da dovedu do pojave karcinoma. Iako trenutno nisu obavezne u Srbiji, u mnogim zemljama sveta su deo obaveznog vakcinalnog kalendara.
Zaključak
Kondilomi predstavljaju ozbiljan zdravstveni problem, posebno zbog svoje upornosti i mogućnosti recidiva. Ključno je pravovremeno prepoznavanje simptoma, potraga za više stručnih mišljenja i dosledno lečenje. HPV vakcinacija predstavlja efikasan način prevencije najopasnijih tipova ovog virusa.
Svakodnevna higijena, zaštita tokom polnog odnosa i redovne ginekološke kontrole su neophodni za održavanje zdravlja i prevenciju komplikacija koje može izazvati HPV virus.