Nacionalni park Mljet - Ostrvo smaragdnih jezera i benediktinskih samostana

Mašnica Blog 2025-03-08

Istražite čarobni Nacionalni park Mljet - raj sa dva slana jezera, srednjovekovnim samostanom i homerovskim legendama. Saveti za posetu, istorija i prirodne lepote.

Nacionalni park Mljet - Ostrvo smaragdnih jezera i benediktinskih samostana

U srcu Dalmatinskog arhipelaga, udaljen samo 30 minuta vožnje brodom od Pelješca, leži čarobno ostrvo Mljet - jedna od najvećih zelenih oaza na Jadranu. Nacionalni park Mljet, koji obuhvata zapadni deo ostrva, predstavlja jedinstven spoj prirodnih čuda i kulturnog nasleđa, pravi raj za ljubitelje netaknute prirode i istorijskih znamenitosti.

Prirodna čuda: Dva biserna jezera

Glavni magnet Nacionalnog parka Mljet su njegova dva slana jezera - Veliko i Malo, koja su nastala pre oko 10.000 godina nakon ledenog doba. Ova hidrološka čuda povezana su kanalom sa otvorenim morem, stvarajući jedinstven ekosistem poluslanih voda.

Veliko jezero, sa svojim malim ostrvcem Sveta Marija u sredini, pruža nezaboravne prizore. Brodić do ostrvca putuje nekih 10 minuta, ali prava borba počinje već pri ukrcaju - svi žure da zauzmu najbolje pozicije za fotografisanje. Desna strana puta ka ostrvcu otkriva skromne vile i mirne uvalice, dok se levo, u daljini, nazire naselje sa autobuskom linijom koja povezuje jezero sa morem.

Samostan Svete Marije: Srednjovekovna bastina

Na ostrvcu u sredini Velikog jezera nalazi se benediktinski samostan Svete Marije, čija istorija seže u 12. vek. Ovaj arhitektonski biser prošao je kroz brojne transformacije - od obrambene kule protiv gusara do renesansnog dvorca. Danas se u njegovim zidovima krije hotel, ali atmosfera prošlih vekova i dalje je očuvana.

Zanimljivost: Samostan je tokom istorije menjao vlasnike - od benediktinaca preko isusovaca do države, a Napoleonova okupaciona vlast je 1808. godine ukinula sve benediktinske samostane na području nekadašnje Dubrovačke republike.

Odisejeva špilja: Homerov odjek na Mljetu

Prema legendi, upravo na Mljetu je mitološki Odisej proveo sedam godina zarobljen ljubavlju nimfe Kalipso. Odisejeva špilja, smeštena na južnoj obali ostrva, i danas je omiljeno mesto za ronioce. Ova prirodna pećina sa dva ulaza - jednim sa mora i drugim sa kopna - duboka je oko 30 metara i ribari je još uvek koriste kao prirodno sklonište.

Šetnje i aktivnosti: Otkrivajući Mljet korak po korak

Mljet je raj za planinare i bicikliste. Park je opremljen savršenom mrežom staza sa jasnim oznakama, a obilazak oba jezera pešice predstavlja nezaboravno iskustvo. Zabranjen je ribolov u jezerima, ali ribe su toliko obične da ih "možete uhvatiti rukom", kako kažu lokalci.

Za one koji ne žele da pešače, organizovan je prevoz autobusom, iako je prava šteta propustiti miris borove šume i zvuke prirode koja ovde vlada.

Gastronomski doživljaj: Od skupe usluge do autentičnih ukusa

Restoran "Melita", nazvan po starom rimskom imenu za Mljet, poznat je po dalmatinskoj kuhinji, ali i po "bezobrazno skupoj usluzi", kako kažu posetioci. Sve se dovodi brodovima, što delom objašnjava više cene, ali kvalitet hrane često opravdava uloženo.

Savet putnicima: Uvek nosite sa sobom barem flašu vode, posebno tokom vrućih letnjih dana.

Polače: Ribarsko naselje sa rimskim korenima

Na severozapadnoj obali Mljeta nalazi se malo ribarsko naselje Polače, koje je dobilo ime po rimskim palatama (u dubrovačkom govoru "a" postaje "o"). Ovo mesto sa svojim malim pristaništem i očuvanim ostacima rimske utvrde predstavlja idealno mesto za odmor jedriličarima i turistima koji traže mir.

Kako doći do Mljeta?

Najlakši način da se dođe do Mljeta je kombinacija automobil-trajekt. Trajektna linija Prapatno-Sobra povezuje Mljet sa kopnom, sa četiri polaska dnevno tokom letnje sezone. Cena karte za odraslu osobu iznosi oko 27 kuna (oko 3.5€), dok automobil do 5 metara plaća 126 kuna (oko 17€).

Ako vam se "slučajno dogodi" da zakasnite na trajekt, iskoristite vreme da obiđete obližnji Ston, poznat po najdužim fortifikacionim zidinama u Evropi (nakon Kineskog zida) i solanama koje rade na tradicionalan način još od vremena Dubrovačke republike.

Kada posetiti Mljet?

Najbolje vreme za posetu Nacionalnom parku Mljet je od maja do oktobra, sa vrhuncem u junu i septembru kada je vreme idealno, a gužve manje. Proleće nudi bujanu vegetaciju, dok jesen donosi tople boje i miris smilja i lavande.

Lastovo - sused koji vredi posetiti

Ako već putujete u ove krajeve, iskoristite priliku da posetite i ostrvo Lastovo, koje sa svojim arhipelagom od 46 otočića predstavlja još jedan dragulj jadranske krune. Posebno je zanimljiva Modra špilja na otočiću Biševu, gde sunčeva svetlost koja prodire kroz podvodni otvor stvara čarobne plave refleksije.

Putnički saveti

  • Obavezno probajte lokalne specijalitete od morskih plodova
  • Ponesite udobnu obuću za šetnje
  • Rezervišite smeštaj unapred tokom sezone
  • Koristite zaštitu od sunca
  • Iskoristite priliku za ronjenje ili kajaking

Nacionalni park Mljet nije samo destinacija - to je iskustvo koje ostavlja trag u duši. Njegova smaragdna jezera, drevni samostan, homerovske legende i miris borove šume čine ga mestom gde se vreme zaustavlja, a priroda i istorija stapaju u jedinstvenu simfoniju koja poziva na ponovni povratak.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.